Prominent & Leading Wholesale Trader from Sansarpur Terrace Growth Centre Industrial Area, we offer 3000 capsules/hour capsule filling machine, 5000 capsules/hour capsule filling machine, 25000 capsules/hour capsule filling machine, 500 pouch/hour liquid filling machine, 1000 capsules/hour manual capsule filling machine and 10000 capsule/hr capsule filling machine.
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Automatic Capsule Filling Machine |
| Capacity | 3000 Capsules/Hour |
| Usage/Application | Pharmaceutical Industry |
| Capsule Type | Tamper Proof |
| Sequence of holes | 10 x 10 = 100 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Voltage | 380 V |
| Frequency Range | 40-50 Hz |
We are engaged in offering a wide range of 3000 Capsules/Hour Capsule Filling Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 62000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Automatic Capsule Filling Machine |
| Capacity | 5000 Capsules/Hour |
| Usage/Application | Pharmaceutical Industry |
| Body Material | Stainless Steel |
| Capsule Combinations | 2 |
| Voltage | 220 V |
| Frequency Range | 50-60 Hz |
| Dimensions (LxWxH) | 18 x 18 x 8 cm (LxWxH) |
| Phase | Three Phase |
We are engaged in offering a wide range of 5000 Capsules/Hour Capsule Filling Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 680000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Automatic Capsule Filling Machine |
| Capacity | 25000 Capsules/Hour |
| Usage/Application | Pharmaceutical Industry |
| Capsule Type | Tamper Proof |
| Body Material | Mild Steel |
| Voltage | 220 V |
| Frequency Range | 40-50 Hz |
| Brand | DD Pharmatech |
| Phase | Three Phase |
A semi-automatic capsule filling machine is used to fill capsules with powders, granules, or pellets in a medium-scale production environment, offering a balance between automation and manual intervention, and is commonly used in pharmaceutical, nutraceutical, and research settings.
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 500 pouch/hour |
| Warranty | 6 months |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Color | Sillver |
| Brand | DD Pharmatech |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity(Capsules/hour) | 1000 Capsules/hour |
| Type of Machine | Manual Capsule Filling Machine |
| Usage/Application | Pharmaceutical Industry |
| Capsule Type | Tamper Proof |
| Color | Silver |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Manual Capsule Filling Machine |
| Production Capacity | 10000 capsule/hr |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Pharmaceutical Industry |
| Voltage | 220 V |
| Weight | 1100 kgs |
| Power | 100 W |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Dimensions | 1955 x 950 x 1855 mm (LxWxH) |
We are engaged in offering a wide range of 10000 Capsule/Hr Capsule Filling Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 110 Jars/Hr |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 380 V |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Brand | DD Pharmatech |
| Type | Capsule Jar |
Dharmendra Kumar (CEO)
DD Pharmatech
Riri
Sansarpur Terrace Growth Centre Industrial Area - 176501, Kangra, Himachal Pradesh, India