Our product range includes a wide range of 100 kg fluid bed dryer (fbd), 50 kg fluid bed dryer, 10 kg fluid bed dryer (fbd) and 100 kg fluid bed dryer.
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg |
| Model Name/Number | GMP |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 440 V |
| Usage/Application | Pharmaceutical |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Three Phase |
| Brand | DD Pharmatech |
We are engaged in offering a wide range of 100 Kg Fluid Bed Dryer (FBD) to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(kg) | 50 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 240 V |
| Usage/Application | Pharmaceutical |
| Body Material | Stainless Steel |
| Brand | DD Pharmatech |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
We are engaged in offering a wide range of 50 Kg Fluid Bed Dryer (FBD) to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(kg) | 10 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 240 V |
| Usage/Application | Pharmaceutical |
| Body Material | Stainless Steel |
| Brand | DD Pharmatech |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
₹ 590000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(kg) | 100 kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Batch Size | 100 kgs |
| Voltage | 240 V |
| Usage/Application | Pharmaceutical |
| Dimension | 1550 x 1200 x 2650 mm (LxWxH) |
| Power | 100 W |
| Body Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Surface Finishing | Polished |
| Type | Fluid Bed Dryer |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Capacity Type | 20 kg |
We are engaged in offering a wide range of 100 Kg Fluid Bed Dryer to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Dharmendra Kumar (CEO)
DD Pharmatech
Riri
Sansarpur Terrace Growth Centre Industrial Area - 176501, Kangra, Himachal Pradesh, India